קרדיט תמונה: שאטרסטוק

תכירו את המדינות שמתקדמות לעבר עולם ללא מזומן

עוד לפני משבר הקורונה, מדינות רבות כבר צעדו לקראת עתיד נטול מזומנים לחלוטין. בעקבות המגיפה, שהביאה לעלייה עצומה בתשלומים ללא מגע ובקניות מקוונות, המגמה הזו התחזקה אפילו יותר.

כרטיס אשראי הפך מזמן לאמצעי תשלום עיקרי, וכיום אפילו לא צריך לקחת אותו איתכם כדי לשלם. אפשר להשאיר אותו בבית, ולבצע עסקאות באמצעות ארנק דיגיטלי שמכיל את פרטי הכרטיס. באילו מדינות דרך התשלום הזו הכי פופולרית? איפה בעולם המזומן פחות שימושי מאשר במקומות אחרים? זה הזמן לגלות.

 

שבדיה

שבדיה הייתה המדינה האירופית הראשונה שהנפיקה שטרות, וכעת היא נראית כאחת המדינות האירופיות הראשונות שעומדות להיפטר מהם. במדינה יש פחות מ-32 כספומטים לכל 100,000 אנשים, למעלה מ-98% מהאזרחים מחזיקים בכרטיס חיוב ושבדיה היא מובילה עולמית בתשלומים ניידים ללא מגע. באקלים זה, מזומן פיזי כמעט הופך לשריד מהעבר.

החוק בשבדיה מעודד מעבר לחברה ללא מזומנים. למעשה, זה חוקי לחלוטין שסוחר יסרב לתשלומים במזומן. כלומר, לצרכנים אין ברירה אלא לרכוש את המוצרים שלהם באמצעות שיטות תשלום ללא מזומן. כמו כן, רוב הבנקים השבדים לא מטפלים בעסקאות מזומן בסניף.

למעשה, לפי הבנק המרכזי בשבדיה, המדינה תהיה ללא מזומן עד 2023.

 

נורבגיה

זו המדינה האירופית הקרובה ביותר לעתיד ללא מזומנים, לפי נתוני הבנק העולמי. כמעט כל הנורבגים (98%) מחזיקים בכרטיס חיוב, והבנק המרכזי של נורבגיה אומר שרק 3-5% מכל העסקאות בנקודות המכירה מבוצעות במזומן פיזי, בעוד שלוש מכל ארבע עסקאות בכרטיס הן ללא מגע.

יתרה מכך, למעלה מ-95% מהאוכלוסייה משתמשת באפליקציות תשלום לנייד. זו הדרך הפופולרית ביותר להעברת כסף מעמית לעמית.

עם זאת, המגמה המתמשכת הזו הדאיגה גם פקידי ממשל בכירים. בשנת 2021, משרד האוצר ביקש מהפיקוח הפיננסי של אוסלו להקים תוכנית, המבטיחה שהבנקים עדיין יציעו מזומן פיזי ללקוחות. זה הגיע כתגובה לבנקים נורבגים רבים, שהחלו להתנער מאחריותם להציע שירותי מזומן.

תוצר לוואי מעניין של המעבר לעתיד ללא מזומנים, הוא התמקדות מוגברת במטבעות דיגיטליים. באפריל 2021, הבנק המרכזי של נורבגיה הודיע ​​בפומבי כי הוא חוקר אפשרויות של אימוץ מטבעות דיגיטליים, כדי לתמוך ולעודד מעבר לחברה נטולת כסף מזומן.

הולנד

ראשית, מעניין לציין כי זו המדינה האירופית המובילה בתשלומי שעונים חכמים, ובה מתבצעות כ-33% מסך כל העסקאות של שעונים חכמים באירופה. שניים מהבנקים הגדולים ביותר בהולנד תומכים בשעונים החכמים של FitBit וגם של Garmin.

וזה לא הכל. לפי GlobalData, שוק התשלומים באמצעות כרטיסי אשראי בהולנד צפוי לגדול משמעותית בשנים הקרובות. כבר היום, במדינה נהוג מאוד להסתדר ללא מזומנים: 91% מההולנדים משתמשים באפליקציות בנקאות, ומרבית העסקאות מתבצעות בזירה הזו. למעשה, 90.5% מכל תשלומי הכרטיסים שבוצעו בכרטיסי חיוב בשנת 2020, התרחשו באפליקציות כאלה.

שתפו פוסט זה
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים