קרדיט תמונה: freepik

שיקום לאחר ניתוח רצועה צולבת בברך

ספורטאים מקצוענים וחובבים חשופים לפציעות ספורט שונות ואחת הפציעות הנפוצות היא קרע ברצועה הצולבת בברך. יש פציעות שקשה להתאושש מהן, לכן כדאי לדעת כי אם הרצועה הצולבת בברך שלנו נפגעת או נקרעת, הטראומה לגוף שלנו היא קשה מאוד. לוקח זמן להתאושש אחר פציעה מסוג זה שפעמים רבות ניתן להחלים ממנה רק על ידי ניתוח אורתופדי.

השיקום לאחר הניתוח יכול להיות ארוך ולהימשך כמה חודשים, בדרך כלל 4 עד 6 חודשים. שיקום זה כולל זמן החלמה וגם טיפולים פרא רפואיים שונים כמו הידרותרפיה, פיזיותרפיה וגם טיפולי רפואה משלימה כמו למשל דיקור או עיסויים. טיפול בפציעות ספורט בברכיים אצל ספורטאים חובבניים או מקצועיים דורש מודעות רבה מצד המטופל ומסירות שלו להליך השיקום.

 

במה כרוך ניתוח רצועה צולבת בברך ומתי עורכים אותו?

ניתוח לשחזור ולתיקון רצועה בברך נערך כאשר יש קרע ברצועה הצולבת של הברך שלנו, הכאב שאנחנו חשים הוא עז וגדול מאוד. כאב זה בא לידי ביטוי בקושי לעמוד וללכת ואפילו לבצע פעולות פשוטות, שלא נדבר על קושי בעשיית ספורט שדורש כוח או ריצה. עורכים את הניתוח כאשר הרצועה לא מתאחה מעצמה באופן טבעי וכאשר הקרע בה הוא עמוק וקשה.

 

האם תמיד עורכים את הניתוח או שישנם דרכים חלופיות לטפל בפציעה מעין זו?

לא תמיד עריכת ניתוח רצועה בברך היא הפתרון היחיד שיש. ניתוח הוא תמיד הפתרון האחרון שהולכים אליו. המומחים ממליצים כיום להתחיל בטיפול שמרני הכולל טיפולי פיזיותרפיה כדי לנסות לסייע לרצועה להתאחות לבד. לכן, הטיפול השמרני מבוסס על הטכניקות הבאות:

  • תרופות
  • טיפולי פיזיותרפיה
  • טיפולי הידרותרפיה
  • טיפולי רפואה משלימה
  • ספורט שיקומי

טיפולים אלו יכולים לסייע לרצועה להתאחות והדבר הכי חשוב בפציעות בברך ובפציעות אורתופדיות בכלל הוא לתת לגוף זמן להחלים ולהתחזק. לעיתים מספר שבועות או חודשים לאחר הקרע ברצועה הקרע עצמו קטן והמצב של הגוף משתפר – דבר שאו מייתר ניתוח או הופך את סיכויי ההצלחה של ניתוח לגבוהים הרבה יותר.

 

כמה זמן אורך הניתוח ובמה כרוך השיקום ממנו?

ניתוח ברצועה הצולבת של הברך לא נחשב לניתוח מסכן חיים או לניתוח מורכב מאוד. הניתוח עצמו אורך מספר שעות בודד (במידה ואין בו סיבוכים מיותרים). זמן השיקום מהניתוח הוא מספר חודשים והוא דורש אימונים שיקומיים וטיפולי פיזיותרפיה על ידי פיזיותרפיסט מומחה. טיפול בפציעות ספורט כמו קרע ברצועה הצולבת נועד להרגיל אותנו בהדרגה להשתמש בברך ובהדרה להעמיס עליה את עומס המשקל של הגוף שלנו. ככל שהקרע ברצועה קורה בגיל מבוגר יותר, כך זמן ההחלמה מהניתוח הוא והמפציעה הוא ארוך יותר בהתאם.

 

כיצד ניתן למנוע הישנות הפציעה?

באופן טבעי, אנחנו רוצים, למנוע מקרים של הישנות הפציעה בברך שלנו. הדרך הכי טובה למנועה הישנות של פציעה היא לא לאמץ את הרגל באימונים ספורטיביים שונים ולהקפיד לעשות מקסימום הליכות לשם שמירה על סיבולת לב ריאה וכושר גופני. לרוב, מי שסובל מפציעה זו יהיו דווקא ספורטאים מקצועיים שלא יכולים להרשות לעצמם לוותר על אימונים ומשחקים אינטנסיביים מאוד ולכן הם צריכים להתאמן ולשחק באופן זהיר ככל הניתן.

 

שתפו פוסט זה
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים
אילוף כלבים בבית הלקוח

כשזה מגיע לאילוף כלבים, כל בעל חיית מחמד חפץ בחוויה חלקה המטפחת את הפוטנציאל של בן לוויה הפרוותי ומטפחת קשר

שומרים על באר שבע: הבנת התפקיד המכריע של אבטחת סייבר

כשמדובר בהגנה על העולם הדיגיטלי שלנו, אבטחת סייבר ממלאת תפקיד מכריע בשמירה על המידע והתשתית הרגישים שלנו. בבאר שבע, ישראל, חשיבות זו מועצמת בשל נוכחותה המשמעותית של העיר בתעשיית הסייבר. עם איומי הסייבר שהולכים ומתוחכמים, הכרחי לבאר שבע לתת עדיפות לאבטחת סייבר כדי להבטיח את המשך הבטיחות והיציבות של הנוף הדיגיטלי שלה.

מיזוג אוויר בבאר שבע: הכרח במדבר

באר שבע, הממוקמת במדבר הנגב בדרום הארץ, חווה טמפרטורות יוקדות בחודשי הקיץ. עם ממוצע שנתי העומד על קצת למעלה מ- 3 מעלות צלזיוס בשנים האחרונות, הצורך במיזוג אוויר בעיר זו אינו רק מותרות אלא הכרח.