קרדיט תמונה: freepik

פטנטים – החשיבות שלהם לחיינו ואיך ממציאים אליהם?

"הראש היהודי ממציא לנו פטנטים" זו אמירה שנהוג להשתמש בה ולא פעם בצורה שלילית, אך אם חושבים על כך לעומק, אין דבר יותר חשוב ומשמעותי לקידמה האנושית מאשר פטנטים. בזכותם אנחנו יכולים לעשות דברים שבעבר לא יכולנו אפילו לדמיין, בעזרתם אנחנו יכולים לקדם את האנושות צעד קדימה ולעיתים גם הרבה יותר מצעד אחד.

המשמעות של פטנטים היא מאוד פשוטה, מדובר על המצאה של מוצר, פעולה או שירות מסוים, שלא היתה קיימת קודם לכן. לעיתים אפילו מדובר על המצאה של פעולה בתוך מנגנון, מכונה או מכשיר שקיימים בשוק וכך אותה המצאה משפרת אותם והופכת את תהליך העבודה או התוצר שלה להרבה יותר יעילה ונכון.

כפי שאנחנו יכולים להבין, יש חשיבות גדולה לתחום של פטנטים ולכן לא מעט אנשים מתעסקים על כך בסיס קבוע. חוקרים, עובדים ושואפים לייצר פטנטים חדשים. בין אם מדובר על דברים רחבים, קרי מכשירים ומכונות חדשות, בין אם מדובר על דברים שאיש לא חשב עליהם קודם לכן, ובין אם מדובר, כאמור, על פטנט על בסיס מוצר קיים.

 

למה פטנטים חשובים לחיינו?

בשביל להבין את המשמעות של פטנטים לחיינו, ניקח לדוגמא כלי רכב. אין ספק שמדובר באחת ההמצאות החשובות ביותר שהאנושות ייצרה, אשר שיפרה את חיינו לאין שיעור בכל אספקט שהוא. בכל רכב אנחנו יכולים למצוא שלל כפתורים ופעולות שאנחנו יכולים להשתמש בהם לצרכים שונים.

כל כפתור וכל פעולה ברכב היא תוצר של המצאה, פטנט, שגורם מסוים חשב עליו, חקר והחליט ליישם אותו בפועל. מכאן והלאה, כל מי שירצה לשפר את המוצר, ישתמש בפטנט הקיים, ייתכן וימציא פטנטים חדשים שיביאו את הפעולות שנוכל לבצע במכונית לשיאים חדשים. זה יכול לספק לנו בטיחות רבה יותר, לשפר את חווית השימוש ברכב, לאפשר לנו להשתמש בו בצורה הרבה יותר טובה ואולי אפילו יאפשר לנהוג מהר יותר.

חשוב להדגיש, בשביל שאנחנו נוכל לייצר פטנטים וליהנות מהם, אזי שעלינו לדאוג לרשום אותם בצורה נכונה בשביל שאף גורם אחר לא יוכל להשתמש בפטנט ללא האישור שלנו. בהיעדר רישום כזה, הרי שכל אחד יוכל להשתמש בפטנט, וייתכן מאוד שזה לא ישתלם מבחינה כלכלית לעבוד על המצאת פטנטים חדשים.

 

איך ממציאים פטנט?

יש שני רבדים להמצאת פטנטים חדשים. רובד אחד הוא כיצד להגיע אליו, רובד שני כיצד ליישם את הרעיון ולהמציא אותו בפועל.

לגבי הרובד הראשון, הרי שישנן דרכים שונות כיצד להגיע לפטנטים. החל מצורך עסקי, צורך חברתי או כל צורך אחר וכלה בתהליכי ייצור המחייבים פטנטים מסוימים.

לגבי הרובד השני, הרי שיש לחקור את הנושא, לפתח אותו, לייצר תוכנית עבודה, תוכנית פיתוח, אב טיפוס וכמובן את המוצר הסופי שיהפוך להיות פטנט בסופו של דבר.

שתפו פוסט זה
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים