קרדיט תמונה: freepik

מה חשוב לדעת לפני ביצוע רכישת רכב לנכים?

רכב מהווה אביזר ניידות חשוב מאוד וחיוני לכל אדם כיום. אם בעבר רכב פרטי היה סוג של מותרות, כיום ידוע כי רכב מהווה צורך בסיסי וקשה מאוד להתנהל יומיומית בלעדיו ואם עבור אנשים ללא מגבלות רכב מהווה צורך בסיסי וחשוב, עבור נכים מדובר על אוויר לנשימה. בלי רכב נכים יתקשו מאוד לנהל אורח חיים שגרתי ותקין, לנוע ממקום למקום, לעבוד, לחיות חיי חברה, לחיות חיים עצמאיים  ועוד. רכבים רגילים לרוב לא יהיו מותאמים עבור נכים אך כיום ניתן למצוא ולהזמין מראש רכבים מותאמים לנכים, אך חשוב מאוד לוודא כי רוכשים את הרכב הנכון.

כיצד בוחרים רכב נכה בצורה נכונה?

משרד הביטחון ומשרד התחבורה מכירים בחשיבות המיוחדת של רכבים המותאמים לנכים באופן ספציפי על מנת לאפשר לו לחיות חיים מלאים ופעילים ועל כן, מעניקים סיוע כלכלי לרכישת רכב וכן באבזור מתאים של הרכב על מנת שיענה על כל הצרכים של הנכה.

אחד הפרמטרים המשמעותיים ביותר שיש לשים עליהם דגש טרם בוחרים רכב נכה ומבצעים עבורו את כל ההתאמות הרלוונטיות הוא סוג הנכות סובל האדם. אם הנכות באה לידי ביטוי בגפיים התחתונות, השליטה ברכב צריכה להיות ידנית בלבד. חשוב מאוד להתאים את הרכב בהתאם ליכולות הפיזיות של האדם. אם האדם יכול לעבור באופן עצמאי מהכיסא שלו לכיסא הנהג הרי שיהיה כיסא נהג ברכב, אולם, אם האדם אינו יכול לעבור באופן עצמאי לכיסא הנהג, הוא מתנייד באמצעות כסא גלגלים והרכב גדול דיו, יהיה צורך להתאים את המקום של נהג הרכב לכיסא הגלגלים, כלומר: כדי לנהוג ברכב האדם לא יידרש לעבור מכיסא הגלגלים שלו לכיסא הנהג ויוכל פשוט להיכנס לתוך תא הנהג ולנהוג ישוב בכיסא הגלגלים. כמובן שיש צורך גם במעלון מיוחד לרכב במידה והאדם מתנייד בכיסא גלגלים ואמור לעבור לכסא הנהג או לכסא הנוסע במידה ואיננו הנהג.

ניתן לומר כי כל רכב נכה חייב לעבור מגוון התאמות. כדי שהוא יוכל לעבור את ההתאמות שיהפכו אותו להיות רלוונטי עבור האדם המוגבל, יש צורך ברישיון נהיגה מיוחד בתוקף.

התקנת עזרים מיוחדים לרכב נכה

רכבי הנכים דורשים עזרים מיוחדים כאשר אחד האביזרים הרלוונטיים ביותר הוא המעלון הנדרש עבור עלייה לרכב. כולם מכירים את העזרים הביתיים הכוללים בין היתר מעלון המותאם לצרכים ביתיים. מדובר על מעלון שונה מהמעלון שמותאם לרכבי נכים. כאשר מדובר על מעלונים לרכבי נכים ניתן למצוא רכבים בעלי רמפה משופעת אשר בהם שילדת הרכב עברה שינוי להתאמה לגובה כיסא הגלגלים. רמתה משופעת מתאימה לבעלי ידיים חזקות או לבעלי כיסא ממונע. הסוג השני של הוא מעלית מיוחדת אשר ניתן להתקין רק ברכבים מסוג ספציפי.

במידה והאדם יכול לעבור באופן עצמאי מכיסא הגלגלים לכסא הנהג, פרמטר חשוב נוסף שיש לקחת בחשבון הוא מקום לאחסון כיסא הגלגלים. ניתן לאחסן את הכיסא בתא המטען או על הגג, כאשר האחסון על הגג מתבצע באמצעות מעלון ורלוונטי בעיקר עבור אלה שצריכים מקום בתא האחסון שלהם גם עבור חפצים נוספים.

עזרים ביתיים לנכים אינם דומים לעזרים לרכבי נכים. לכל אחד מהם יש את הייעוד הספציפי שלו והם שונים במבנה שלהם ובהתאמה שלהם לכל צורך.

מקורות סיוע כלכלי לרכישת רכב נכים

אין ספק כי רכב נכים עם כל ההתאמות הנדרשות בו, הוא לא דבר זול. כל נכה יכול לפנות למכון הרפואי לבטיחות בדרכים לצורך קבלת רישיון נהיגה בר תוקף בסמוך למועד רכישת רכב וזאת כדי שקודם כל יהיה לו את האישור להתקין את כל מה שדורש רכב נכה. נכה אשר מסוגל לעבור באופן עצמאי לכיסא הנהג יכול לזכות בהטבות כספיות בהתאם לנפחי מנוע מסוימים מהביטוח הלאומי. גובה הסיוע הכלכלי וגובה הלוואות שמגיעות לנכים לרכישת רכבים המותאמים להם יהיו בהתאם לאחוזי הנכות, סוג הרכב ופרמטרים נוספים וחשוב מאוד לברר כיצד ניתן להשיג את הסיוע הכלכלי המקסימלי מכל מקור אפשרי העומד על הפרק לצורך רכישת רכב נכה לרבות ההתאמות השונות הנדרשות לו.

 

שתפו פוסט זה
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים
טיפול בריפלוקס

מחלת ריפלוקס קיבה-ושט (GERD) היא מצב שכיח המשפיע על מיליוני אנשים ברחבי העולם. היא מתרחשת כאשר חומצת קיבה או, לעתים,

כלב
מחפשים אוכל לכלב? הכירו את NOW Fresh

בתחום הטיפול בחיות המחמד, מציאת התזונה הנכונה עבור בן לוויה הכלב שלך היא דבר חשוב ביותר. מדריך מקיף זה מתעמק במורכבות של מזון לכלבים, עם זרקור על המותג הנודע Now Fresh. בואו נצא למסע כדי להבין מדוע Now Fresh בולט בעולם תזונת הכלבים.

אוטובוס
ביטוח אוטובוסים: הבטחת בטיחות בדרכים

בעולם המהיר של ימינו, אוטובוסים הפכו לחלק בלתי נפרד ממערכות התחבורה, מה שמקל על תנועת אנשים וסחורות בין ערים ומדינות. בין אם זה אוטובוס ציבורי, אוטובוס צ'רטר פרטי או מיני-אוטובוס, לכולם תפקיד מכריע בהבטחת נסיעה יעילה ונוחה. עם זאת, עם הגדלת מספר האוטובוסים בכבישים, הצורך בביטוח אוטובוסים הפך חשוב מתמיד. חיבור זה בוחן את המשמעות של ביטוח אוטובוסים, ביטוח משאיות וביטוח מיני-אוטובוס, תוך הדגשת היתרונות שלהם ואת הסיבות לכך שהם חיוניים.

מכשירי כושר ביתיים
רכישת מכשירי כושר ביתיים

בעולם העמוס של היום, למצוא זמן ללכת לחדר כושר יכול להיות אתגר. זו הסיבה שאנשים רבים פונים למכשירי כושר ביתיים כדרך נוחה ויעילה לשמור על כושר. עם מגוון רחב של אפשרויות זמינות, כולל ספות כושר, משקולות ואופני כושר, רכישת הציוד המתאים לביתך יכולה לעזור לך להשיג את יעדי הכושר שלך בתנאים שלך.