ליברליזם אנגלי

התשובה לשאלה של רוסו-איך אפשר להיות חופשיים בתוך החברה- אנחנו יכולים להיות חופשיים אם נעשה רפורמה חברתית מקיפה ונחייה תחת דמוקרטיה ישירה- נהייה חופשיים כקולקטיב וכיחידים. לא החירות לספק את היצר אלא החירות מהיצר. האדם משועבד ליצרו במרדפו אחרי תשוקותיו הבזויות, אבל אם נפעל לפי הרצוןהכללי הוא יהיה חופשי.

לסיכום הוגי האמנה החברתית-

הוגה מצב הטבע מצב החברה למה עברנו ממצב הטבע למצב החברה
תומס הובס תיאורטי וקאוטי- מצד אחד האדם זקוק לחברה, אבל מנגד האדם אינו חברתי ופועל לטובת עצמו, מה שיתן לגיטימציה להרג (אני רוצה אוכל- לו יש אוכל- אהרוג אותו- הוא יכול להרוג אותי באותה מידה- אקדים להרוגו) כל הכוח בידי אדם אחד,  לא מעוררים על המלך בשום שלב שכן אם יהיה יותר משליט אחד נחזור למצב הטבע. הצורך לבסס את הביטחון,  אנחנו מתאגדים ומפקידים את הכוח בידי גורם חיצוני שיש לו סמכות על כולנו ואוסר על כולו במידה שווה לפגוע זה בזה. האדם מקבל את השלטון המדיני כדי לתקן את הטעויות במצב הטבע.
ג'ון לוק הרמוני, התקיים בעבר (בשבטים שחיו באמריקה טרם גילוייה), כולם מבינים שבאינטרס שלהם לחיות בנעימים זה לצד זה. אמנה בין העם לשלטון מדיני, בדגש על רעיון הפרדת הרשויות שמטרתו להבטיח שהשלטון לא ירדה באדם הקטן ויגן על זכויותיו. דרוש בשביל להבטיח ענישה צודקת ובעלת קריטריונים אחידים למשפט צדק. לא מבטל את מצב הטבע אלא בא לשמר את הטוב שהיה בו ולהעניש את מי שפוגע בו ומפר אותו. האדם מקבל את השלטון המדיני כדי לתקן את הטעויות במצב הטבע.
ז'אן ז'אק רוסו פסטורליה מושלמת ונטולת דאגות, ניתן לשחזור חלקי על ידי היציאה לטבע אבל לא תשרוד לנצח. דמוקרטיה ישירה שמבוססת על הרצון הכללי (מה שטוב לכולם). האדם מעולם לא מוותר על חירויותיו שכן הוא מוסר אותן לשלטון שתפקידו להביא את רצונו לידי ביטוי. נכפה עלינו מכורח ההכרח הכלכלי.

The liberal tradition in America/ lewis Heart

הדמוקרטיה באמריקה- אלקסיס זה טוקוויול

 

ליברליזם אנגלי – ג'רמי בנת'אם

ליברל אנגלי, נולד למשפחת אצולה אנגלית, בגלל עושרו יכול היה להרשות לעצמו לעסוק בהגות, על אף שהוסמך לעריכת דין. אבי האסכולה התועלתנית- אסכולה חשובה ביותר של פיסלוסופיה של המוסר ופילוסופיה פוליטית, נקראת גם התועלתנים הכמותיים- מהגילויים העמוקים, האופייניים ביותר של תופעת הנאורות. הספר הראשון שהוא כתב Fragments on governments 1776 (הכרזת העצמאות האמריקנית)- הציג התקפה שיטתית על האפוסטול של לימודי המשפטים הבריטיים- בלקסטון, שהילל את שיטת המשפט התקדימית וטען שהמשפט מתקדם באופן אבולוציוני מתוך פרשנות של שופטים. בנת'אם לעומתו טוען כי הישענות על התקדימים של השופטים לפני מבטיחים שהחוק יבטא מסורת עשירה, נורמות חברתיות שמתפתחות על פני הדורות ומבטאות את ההעדפות העמוקות, נטיות הלב הכמוסות, קווי האופי המהותיים של החברה בה הם מתפתחים. ג'רמי בנת'אם טוען שישלהפוך את המובן מאליו והעמום למפורש- שצריך להפסיק להיכנע בפני המסורת. עלינו לבחון את החוקים הקיימים באור הביקורת התבונית ולבטל את מה שלא מועיל, שכן אין קריטריון טוב לחקיקה למעט התועלת שבו. "תועלת היא האושר הרב ביותר למספר האנשים הרב ביותר" מגדיל את האושר האנושי- טוב. מקטין את האושר- רע. אושר הוא המדד למוסר ולכן גם הקריטריון הנורמטיבי ועלינו להפסיק להתבייש בזה.

החברה האמריקנית היא חברה עם פטיש לחוק בעוד הדמוקטיה האנגלית התפתחה ברוח התועלתנות.

ג'רמי בנת'הם טבע את המונח נורמטיבי- קריטריון על פיו אנחנו שופטים דברים. קבע את התעולת כקריטריון על פיו יש לשפוט התנהגות ולקבוע את הנורמות. (אין ממשיכים להובס בגלל ההגותו הקודרת, האכזרית והפסימית שלא עוררה השראה.) עקרון העונג ההובסייני נלקח כמובן מאליו בתור הדבר העיקרי שמוביל את האדם ועל פיו ייקבע מה החוקים הראויים. לו שתי פנים- הדיסקריפטיבי- מה מניע בני אדם? תיאוריית מוטיבציה (כך פועלים יחידים- תחשיב הדוני של יחידים) ומנגד הנורמטיבי- מה ראוי ומה לא ראוי בראי הכלל בהינתן שאנחנו לא יחידים אלא חלק מקולקטיב, קריטריון לפיו אנחנו קובעים מה טוב ומה רע. יש עקרון דומה לאופן בו הובס מנמק את הצורך בשלטון, על אף שהוא לא מנסח את התיאוריה במפורש. ג'רמי הפך למפורש את מה שהיה טמון בהגותם של רבים אחרים על ידי שאילת השאלה מה מטרת החקיקה, מה מטרת החוקים המוסריים? ההבדל בין בנת'האם להובס הוא שבעיני הראשון אין צורך ברודן שייכפה על החברה להיות בסדר, מכיוון שכל אחד מאיתנו עושה את החישוב הזה כל הזמן (בכך הוא מצטרף ללוק שאומר שהתבונה נמצאת בכל מעשינו) וממשיך הלאה. ראשית- היחיד מבין שהאינטרס הפרטי מתכתב עם האינטרס הכללי ולכן באופן עקרוני אנשים לא ינהגו בפראות זה בזה משום שהם מבינים שהשגשוג הכללי מעודד או מאפשר שגשוג פרטי ותלוי במידה רבה בטוב הכללי (אם נמשיל את החברה לאונייה- לכל המלחים משתלם שהספינה תהיה תקינה).

שתפו פוסט זה
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים
צילום בר מצווה בשבת והשלכותיו

כל אירוע משפחתי או אישי ולמעשה כיום בכל הזדמנות אנו אוהבים להנציח כמובן כל אירוע והתרחשות, ולכן הצילום הופך למרכזי